Loading...
0

Topení klimatizací je u nás zatím poměrně neobvyklé, ale jeho výhody objevuje stále více lidí. Jde totiž o jeden z nejekonomičtějších a nejekologičtějších způsobů vytápění domácnosti. Poměrně nízká je už samotná pořizovací cena zařízení, avšak při samotném provozu můžete ušetřit ještě mnohonásobně více. Podle čeho vybírat a jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy klimatizací?

Klimatizace jako tepelné čerpadlo

Pokud klimatizace funguje jako tepelné čerpadlo na principu vzduch-vzduch, můžete s ní topit velmi jednoduše. Jen bude pracovat přesně opačně než při chlazení. Vnější jednotka v tu chvíli přijímá okolní teplo a ochlazuje se, zatímco vnitřní jednotka se ohřívá, a tak místnost vytápí. 

Průměrně má přitom klimatizace až třikrát vyšší výkon než klasické elektrické topení a ušetřit vám může až 70 % nákladů. A v porovnání s přímotopy si vede ještě lépe. Avšak pouze za předpokladu, že bude venkovní teplota maximálně do -20 °C, ideálně však jen do -10 °C. To však obvykle nepředstavuje žádný velký problém, jelikož se v našich zeměpisných šířkách s chladnějším počasím setkáváme opravdu jen několik dní v roce.

Mobilní klimatizace do malých prostor 

V malém bytě nebo kanceláři do 40 metrů čtverečních vám bude stačit přenosné zařízení, které zároveň chladí i topí. V tomto případě nejsou nutné žádné stavební úpravy. 

Jen musíte klimatizaci zapojit do elektrické sítě a zvážit, kam umístíte odvodní hadici. Jako možnosti se nabízí okno nebo díra ve zdi. Možná jste v internetových a televizních reklamách narazili na klimatizaci bez hadice, jedná se však o mýtus – takové jednotky se zatím bohužel nevyrábějí. Navíc v těchto případech je potřeba počítat s hlučností mobilní klimatizace.

Nástěnná klimatizace s topením do rodinných domů

Pro větší prostory budete potřebovat tzv. nástěnnou klimatizaci, kterou vám do domácnosti nebo komerčních prostor nainstalují odborníci. Její výhodou je vyšší výkon a také velmi tichý provoz, protože hlučnější část zařízení (kompresor) se nachází venku. 

Skládá se zpravidla z jedné vnitřní a jedné vnější jednotky, ale prodávají se i větší varianty s několika vnitřními jednotkami. 

Vyčistí vzduch a chrání proti plísním

V ideálním případě nástěnná klimatizace dokonce nahradí čističku vzduchu a zabrání nadměrnému zadržování nečistot v domácnosti. Díky filtrům totiž zachytí většinu prachových částic i bakterií, a uleví tak alergikům a citlivějším jedincům. 

Doporučujeme ale filtry čistit minimálně jednou za měsíc, jinak ztrácejí svoji funkci. Venkovní jednotku pak stačí vyčistit dvakrát ročně. 

Také je třeba mít na paměti, že klimatizace jak při topení, tak i při chlazení vzduch vysušuje. Hodí se tedy zejména tam, kde je vlhkost přirozeně vyšší. Pokud už tak bojujete se suchým vzduchem, můžete si ke klimatizaci přikoupit i zvlhčovač vzduchu a obě zařízení používat současně.

Upoutá zajímavým designem

Omezovat se určitě nemusíte, ani co se týká vzhledu. Kromě klasické bílé barvy nabízí většina značek i šedou nebo černou variantu. A trendy jsou také neobvyklé tvary.

Pokud byste ale přece jen měli pocit, že zařízení působí v interiéru rušivě, máte ještě další možnosti. Pořídit si můžete například kazetovou klimatizaci, která se instaluje do podhledu a je vhodná hlavně do sádrokartonových stropů. Uplatní se zejména ve větších domech či komerčních objektech. I ta může prostor vyhřívat, avšak klasickou nástěnnou klimatizaci pořídíte za řádově nižší cenu. 

Chytrá klimatizace do moderní domácnosti

Narozdíl od většiny druhů topení klimatizace funguje opravdu okamžitě. Je tedy nejen univerzálním, ale i rychlým a jednoduchým řešením pro váš celoroční tepelný komfort. 

Většinu modelů dnes už můžete ovládat na dálku pomocí aplikace, a to díky připojení k Wi-Fi. Vybírat ale můžete i modely s časovačem a dalšími technologickými vychytávkami, které vám zpříjemní zimní i letní dny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *