Loading...
0

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vlastně funguje klimatizace? Pokud její nákup zvažujete, určitě se vyplatí se se základními principy jejího fungování seznámit. Nejenže tak budete o něco chytřejší, ale také budete o krok blíže k výběru vhodného modelu, který vám bude sloužit dlouhé roky

Pojďme se tedy podívat, jak jednotlivé druhy klimatizací pracují. Od toho se odvíjí, jak velké prostory jsou schopné pokrýt a jaké funkce vám mohou nabídnout – kromě chlazení totiž často dokážou také topit a mimo to mohou vzduch zbavovat nečistot a případných alergenů.

Základem je přesun a výměna energií

Stejně jako u jiných chladicích zařízení, například u ledniček, závisí správné fungování klimatizace na výměně a přesunu energie. Chladící látka je poháněná účinným motorkompresorem, který v celém okruhu zajišťuje dostatečný tlak. Ve vnitřní jednotce se odpařuje chladivo, čímž dochází k ochlazení místnosti. Stlačením se tato látka dostává do venkovní jednotky, kde kondenzuje a předává teplo do okolního prostředí. A právě z toho důvodu se druhá jednotka vždy musí umisťovat do exteriéru, nejčastěji na stěny budov.

Jaké se nabízí druhy klimatizací?

Existuje mnoho různých systémů včetně potravinářského nebo přímého chlazení, ale pro potřeby domácností a kanceláří se nejčastěji používají nástěnné splitové a multisplitové nebo mobilní klimatizace. Zaměříme se tedy hlavně na tyto tři typy.

Splitové modely pro menší domy a byty

Splitová nebo také single-splitová klimatizace patří k nejlevnějším řešením. Skládá se z jedné venkovní a jedné vnitřní jednotky, které propojuje měděné potrubí a kabeláž. Kromě ceny je její výhodou také snadná montáž a jednoduchá údržba. Vzhledem ke střední velikosti se používá hlavně v garsonkách a bytech typu 1+kk a 2+kk. 

Chlazení více místností s multisplit klimatizací

U multisplitové klimatizace se k vnější jednotce připojuje více vnitřních jednotek. Jinak je princip stejný jako u splitové klimatizace. Hodí se tedy do větších rodinných domů nebo například administrativních budov. V každé místnosti přitom můžete mít nastavenou jinou teplotu, jen všude musíte chladit nebo naopak topit – kombinace není možná.

Přenosné modely pro občasné využití

Mobilní jednotky představují ideální řešení do menších prostor a jsou oblíbené jak v rezidenčních objektech, tak ve firmách či skladech. Zde se vše musí vejít do jednoho zařízení, které nasátý vzduch rozdělí na dvě části – polovinu ochladí a vypustí ji odvodní hadicí ven. Nemá tak vysoký výkon jako předchozí dva druhy, ale zase je o poznání levnější. 

A pozor, setkat se můžete i s reklamou, kde vám slíbí mobilní klimatizaci bez hadice. Taková ale zatím na trhu není!

Klimatizace podle provedení

Základním typem pro domácí použití jsou klimatizace nástěnné, které pořídíte nejlevněji, pokud tedy nelpíte na designu. Za originální vzhled si naopak připlatíte. 

Do kazetových a také sádrokartonových stropů se umisťují klimatizace kazetové. Sestávají ze samotné jednotky a panelu s dekorativní funkcí. Existují dva druhy – jednocestné a dvoucestné, které se liší v tom, jakými směry vypouštějí upravený vzduch. A proč si je pořídit? Co do výkonu je ostatní provedení jen těžko překonají. Právě proto se s nimi často setkáte v restauracích nebo velkých open space kancelářích.

Parapetní klimatizace doporučujeme zejména do místností se zkoseným stropem, kam není možné instalovat nástěnnou jednotku. Běžně se využívají také k vytápění a svým vzhledem velmi připomínají radiátory.

Nejen chlazení, ale i vytápění

Protože klimatizační jednotka s tzv. s reverzací funguje jako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, můžete s ní poměrně snadno také topit. K výměně vzduchu dochází podobným způsobem jako u chlazení, jen je vše přesně naopak. 

Stačí přepnout čtyřcestný reverzační ventil a vnitřní jednotka začne topit a venkovní naopak chladit – vzduch v místnosti se tedy ohřeje. Zejména na jaře a na podzim jde o pohodlný, ekologický a cenově dostupný způsob vytápění

Elektrická energie se zde totiž nepoužívá přímo k topení, ale jen jako “pohon” klimatizace – 1 kW elektrické energie vyrobí až 4 kW tepla. Se snižující se venkovní teplotou ale účinnost klimatizace klesá, právě proto se doporučuje spíše pro přechodné období nebo jako doplněk k jinému způsobu vytápění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *