Loading...
0

Už dávno neplatí, že by si klimatizaci pořizovaly jen velké firmy nebo vlastníci luxusních nemovitostí. V dnešní době můžete mít klimatizaci i v panelákovém bytě. Pokud ji navíc dobře vyberete a budete ji správně používat, určitě nebude nadměrně vysušovat vzduch ani způsobovat jiné problémy, kvůli kterým se lidé těchto zařízení tak trochu obávají. 

Naopak vám zpříjemní letní vedra a pomůže ušetřit nemalé peníze za topení. A pokud jde o typy podle provedení, do paneláku jsou nejlepší nástěnné nebo mobilní klimatizace. Jejich ceny začínají na několika tisících korun a instalace není vůbec náročná.

Funkce klimatizace v bytě

V současnosti umí klimatizace vzduch nejen ochlazovat, ale také ohřívat. A zmínit musíme i funkci čištění, tedy zachytávání prachu, pylů a jiných pevných částic. Pokud si navíc vyberete luxusní designový model, bude klimatizace i zajímavým doplňkem interiéru.

Díky pokročilým technologiím jsou moderní klimatizace také tiché. Nehrozí tak, že by rušila vás nebo vaše sousedy. A stále se snižuje i jejich cena, spotřeba energie a vlastně i provozní náklady – ani roční vyúčtování vás tedy nepřekvapí.

Nástěnná nebo mobilní klimatizace?

Mobilní klimatizaci si jednoduše dáte přesně tam, kde vám to vyhovuje a bez problému se vejdete do 15 000 Kč. Se zapojením a nastavením si poradíte sami během několika minut. Díky praktickým kolečkům ji navíc můžete kdykoli přemístit. 

Vyřešit bude potřeba jen odvodní hadici, která dostává teplo ven – nejčastěji se vkládá do okna. Tato varianta se tedy nabízí hlavně při nájemním bydlení a v malých bytech, kde bude nižší výkon dostačující. 

Klasická nástěnná klimatizace vás zase potěší kvalitou, dlouhou životností a velkým výběrem designů. Díky vysokému výkonu spolehlivě ochladí i větší prostory. Je ale nutné počítat s profesionální instalací a vyšší počáteční investicí. Ceny se pohybují v řádech nižších desetitisíců. Když si ale pořídíte model s reverzačním ventilem, se kterým můžete v zimě topit, v součtu naopak za energie ušetříte.

Kromě klasické klimatizace si lidé do panelákových bytů kupují i tzv. ochlazovače vzduchu, které fungují na trochu jiném principu. V tomto případě je vzduch poháněn ventilátorem přes vodu nebo led, které musíte průběžně doplňovat. Co do výkonu se ochlazovač klimatizacím nemůže rovnat, jeho výhodou je ale velmi nízká cena. Nejlevnější modely seženete doslova za pár stovek. A kromě toho v panelovém bytě jistě oceníte také zvlhčení vzduchu a u některých modelů i čisticí funkci.

Bez vysušování vzduchu

Kvalitní a správně nastavená klimatizace by určitě neměla vzduch vysušit natolik, aby to zdravému jedinci způsobilo problémy. Proto doporučujeme chladit rozumně – vnitřní teplota by měla být maximálně o 5 až 7 stupňů nižší, než je teplota venku. Dalším řešením může být nákup zvlhčovače vzduchu. Případně se nabízí zmiňovaný ochlazovač, který s vodou přímo pracuje, a automaticky tedy zvlhčuje. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *