Loading...
0

Pokud jste klimatizaci nikdy nekupovali, výběr vhodného zařízení pro váš domov může být docela oříšek. Klimatizace do domu přece jen musí splňovat trošku jiné požadavky než model určený do bytu či kanceláře. Jaké to ale jsou? 

Pojďme se společně podívat na čtyři nejdůležitější kritéria, která byste si před nákupem klimatizace do domu měli ujasnit. Pokud to totiž uděláte, výběr vhodného modelu pro vás budete mnohem snadnější, než by vám nyní mohlo připadat.

1. Kolik místností chcete chladit?

Klimatizace přicházejí v mnoha podobách – některé jsou mobilní, jiné se instalují pevně na zeď. Pokud tedy chcete vybrat plně vyhovující model, potřebujete vědět, kolik místností bude mít vybrané zařízení na starosti.

Jestliže se jedná pouze o jednu místnost, nejčastěji se jedná o ložnice nebo obývací pokoje, můžete se spokojit s běžnou split klimatizací. Jedná se o nástěnnou jednotku, která je napojena na venkovní čerpadlo a chladí pouze prostor, do kterého ji nainstalujete.

V případě, že požadujete chlazení více místností, nabízí se pro vás dvě možnosti – mobilní zařízení, nebo multisplit jednotky. 

U první varianty sice dostanete možnost klimatizaci používat ve více částech domu, ale nikoli zároveň – zařízení budete muset vždy přesunout na vybrané místo, vystrčit z okna hadici pro odvod teplého vzduchu a zapojit ji do zásuvky.

Pokud tedy chcete docílit komplexního chlazení celého vašeho obydlí, budou vás zajímat spíše multisplit klimatizace – systém několika vnitřních jednotek napojených na venkovní čerpadlo. Jednotky bývají vzájemně propojené a pracují pospolu, přesto však umožňují nastavení odlišné teploty v každé z místností.

2. Jak velký výkon potřebujete?

Až budete mít jasno v tom, kam klimatizaci vlastně umístíte, měli byste si ujasnit i to, jak výkonnou jednotku budete potřebovat. To se odvíjí především od velikosti místnosti, ale mimo ni je třeba vzít v potaz také tepelné zisky – například teplo vycházející spotřebičů nebo intenzitu slunečních paprsků pronikajících okny.

Obecně se doporučuje počítat zhruba se 30 W na jeden metr krychlový – objem místnosti tedy stačí vynásobit třiceti. Nicméně určitě se vyplatí mít určité rezervy – jednoduše řečeno, čím výkonnější, tím lepší. Jednotka pak totiž nebude muset neustále pracovat naplno, což pro vás znamená tišší chod a ekonomičtější provoz.

3. Chcete pomocí klimatizace i topit?

Celá řada klimatizací dnes nabízí také funkci vytápění a vyplatí se tedy dopředu zvážit, zda vám tato možnost připadá atraktivní a chtěli byste ji využít. Velkou výhodou je, že pak klimatizaci využijete nejen během léta, ale v podstatě během celého roku. O tom, jak vybrat klimatizaci na topení jsme psali v tomto článku.

Vytápění klimatizací funguje prakticky stejně jako v případě čerpadel typu vzduch-vzduch. Přijde vhod především na jaře a na podzim, kdy je příliš chladno na to, abyste netopili, ale ne natolik, abyste spoléhali na běžný způsob vytápění – ideální je při venkovních teplotách do -10 °C.

Výhodou je, že tímto způsobem můžete ušetřit až 70 % nákladů na energie. Elektřina se totiž nevyužívá k samotnému topení, ale pouze k provozu klimatizace, což znamená ohromnou úsporu.

4. Máte doma alergika?

Klimatizace bývají opatřené nejen řadou funkcí a režimů, ale také různými filtry. Naprostým základem je prachový předfiltr, který brání víření prachu a dalších větších částic. Nicméně pokud žijete s alergikem či astmatikem, nebo jste tuto diagnózu dostali sami, nemusí to stačit. O tom, zda je vhodná klimatizace pro alergiky jsme psali v tomto článku.

V takovém případě se vyplatí hledat jednotky opatřené dodatečnými, antibakteriálními filtry. Ty pohltí i pyly, spóry plísní a další drobné částice, které by mohly dráždit dýchací ústrojí. Navíc je třeba klimatizaci častěji čistit, aby nedocházelo k množení bakterií uvnitř soustavy a jejich následnému uvolňování do ovzduší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *