Loading...
0

Klimatizace už se pomalu, ale jistě stávají běžnou součástí českých domácností. Na to, že nám v letních vedrech zpříjemňují mikroklima u nás doma, už jsme si docela zvykli. Jak je to ale s používáním klimatizace, pokud trpíte alergiemi nebo astmatem? 

Dodržujte základní pravidla

Stačí se držet několika zásad a klimatizace bude naprosto bezpečná i pro alergiky nebo atopiky. Dokonce jim může částečně pomoci, a to nejen zajištěním ideální teploty, ale i zachytáváním alergenů zvenčí. 

Hlavní je chladit vzduch na teplotu maximálně o 5 až 7 stupňů nižší, než je venku. Kromě toho doporučujeme klimatizovat plynule. Raději mějte jednotku spuštěnou po celý den na vyšší teplotu, než abyste ji zapli na pár minut, ale na maximum. 

Prudkému střídání teplot by se měli vyhnout zejména pacienti s astmatem a nemocemi dýchacích cest, neprospěje ale ani zdravým jedincům. Pokud tedy vychlazenou místnost opouštíte a vyrážíte do rozpáleného města, nezapomeňte klimatizaci vypnout 10 až 15 minut předem. 

Dále byste měli věnovat pozornost správnému nasměrování proudu vzduchu. Abyste se cítili komfortně, klimatizace nesmí foukat přímo na vás. U některých modelů je potřeba vše nastavit ručně, ty nejmodernější ale už dnes mají funkci s názvem „swing“, díky které se směr proudění střídá automaticky. 

A také vám chceme připomenout, abyste se přioblékli, kdykoliv vám bude v klimatizovaném prostoru zima. Pokud je vám chladno, můžete nastydnout úplně stejně jako venku nebo v nevytopeném prostoru.

Čištění a výměna filtrů

Velmi důležité je také pravidelně měnit filtry, které zachytávají nejrůznější bakterie, plísně nebo pylové částice. Pokud jsou totiž plné nečistot, ztrácejí svoji funkci a naopak se stávají zdrojem alergenů. Jednou až dvakrát ročně byste pak měli zkontrolovat a vyčistit celé zařízení.

U většiny typů klimatizací zvládnete základní čištění sami. Budete k tomu potřebovat jen vlhký hadřík a případně ještě dezinfekční prostředek, s jehož pomocí lépe odstraníte nežádoucí mikroorganismy, a tedy i zápach. Některé nástěnné jednotky ale vyžadují profesionální údržbu.

Proč je důležité ochlazování?

V horku se potíže alergiků obecně zhoršují. Zvětšují se otoky sliznic, což způsobuje problémy s dýcháním a často i svědění kůže. Klimatizace jim tedy jen mírným snížením teploty může od nepříjemných pocitů ulevit. Jen je potřeba myslet i na výše uvedené zásady a také udržování dostatečné vlhkosti.

Klimatizace totiž mírně vysušuje vzduch. Ve starších domech se to může hodit, protože tím zabráníte šíření bakterií a plísní. V panelákových bytech je ale žádoucí spíše opak. Abyste i tam udrželi vlhkost na ideální úrovni okolo 40 až 60 %, můžete si pořídit ještě zvlhčovač vzduchu. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *